Wyrobiliśmy sobie wyobrażenie na temat prawników z powieści i kolorowych produkcji telewizyjnych. Tymczasem, jak się okazuje, reprezentanci tego zawodu nie są wcale krezusami, którzy szastają bez opamiętania pieniędzmi, stołujący się w najdroższych restauracjach. Wielu z nich ledwie wiąże koniec z końców, muszą więc żyć oszczędnie.
Przełom 2005 roku
Jeszcze kilkanaście lat temu adwokaci stanowili elitę, żeby się dostać do tego szacownego kręgu nie było łatwo. Należało albo być wybitnym umysłem, albo pochodzić z prawniczej od pokoleń rodziny.
Zmieniło się to w 2005 roku, kiedy minister Zbigniew Ziobro otworzył dostęp do zawodów prawniczych. Przyświecała mu szlachetna myśl. Na mocy jego decyzji więcej młodych ludzi zdecydowało się na studia prawnicze, wydziały prawa stały się wręcz oblegane. Skutkiem czego na rynku pojawiło się więcej prawników, wzrosła konkurencja, i siłą rzeczy spadły ceny za świadczenie usług prawnych. Zatem nawet ci ubożsi obywatele mogli sobie pozwolić, aby udać się do prawnika po poradę. Dotychczas opłaty były, mówiąc delikatnie, wygórowane.
Świat prawniczy dostał zastrzyku świeżej krwi, do zawodu mogli dojść zdolni ludzie spoza układów i klanów. Bariera niemocy została przełamana.
Różne zarobki prawników
Nie można oczywiście generalizować, że prawnicy zarabiają mało, ani też nie powinno się przesadzać w drugą stronę – że są bogaci. Wiele zależy od praktyki w zawodzie, czyli stażu pracy. Warto tu wspomnieć, że nawet doświadczeni praktycy wciąż doskonalą swoje umiejętności oraz poszerzają wiedzę. Jak czytamy na stronie, robi tak m.in. radca prawny z kancelarii prawnej w Opolu.
Na początku działalności prawniczej zwykle zarobki nie są najwyższe. Jednak z czasem, kiedy specjalista wyrobi sobie renomę, więcej przyjdzie do niego klientów, wśród nich znajdą się z pewnością i ci z bardziej zasobnymi portfelami.
Pamiętajmy przy tym, że w większości przypadków myśl o wysokości zarobków nie jest tą, która determinuje, że młodzi ludzie wybierają studia prawnicze.